Ethereum ( ETH ) Nedir ?

01.07.2022
40
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

2013 yılında Vitalik Buterin ve arkadaşları tarafından icat edilmiştir. Ancak bu proje 2015 yılında hayat bulmuştur.

Ethereum ( ETH ) Nedir ?

Ethereum dijital paralar arasında en çok popüler olan ikinci Kripto para birimidir. Gelecekte bu sanal para birimi Bitcoinin yerini alması beklenmektedir. Peki bu Ethereum nedir ? 2013 yılında Vitalik Buterin ve arkadaşları tarafından icat edilmiştir. Ancak bu proje 2015 yılında hayat bulmuştur.

Ethereum Bitcoin gibi açık kaynak kodlu olması ve Bitcoin de olduğu gibi blok zinciri üzerine kaydedilmektedir. Yani bu demek oluyor ki bu tüm kodları herkes görebilir ve inceleyebilir. Oldukça yenilikçi bir sistem olan Ethereum blockchain sisteminin gelişmesinde ve daha fazla kullanmasında oldukça önemli bir rol oynamıştır.

Ethereum bu sayede bir çok Alt Coin’in piyasaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Ethereum da tıpkı Bitcoin gibi açık kaynaklı bir proje olarak hayat bulmuştur.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir ?

Bu noktada şunu söyleyebiliriz ki Bitcoin ile yapılabilecek şeyler sınırlandırılmış iken Ethereum ile yapılacaklar sınırsızdır diyebiliriz. Yani yeni yazılımlar ve alt coinler oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca Bitcoin 21 milyon üretilebilirken Ethereum için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bitcoin üretiminde işlemci gücüne ihtiyacınız varken Ethereum da üreticiler arasında daha dengeli durumlar vardır. Bitcoinde blokların oluşması ortalama 10 dakika sürerken Ethereum da bir blokun oluşması 12-15 saniye sürmektedir. Yani daha yenilikçi bir sistem olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Ethereum Nasıl Üretilir ?

Ethereum üretimi Bitcoindeki gibi madencilik sistemi ile üretilmektedir. Fakat aynı gibi gözükse de avantajları sayesinde sizlere büyük olanaklar sağlamaktadır. Ethereum üretimi için öncelikle bir cüzdana sahip olmalısınız ve gereken tüm programlar yüklemesi yapmalısınız. Sonra bireysel olarak üretim yapabiliyor olacaksınız.

Not: Bitcoin gibi Ethereum için yüksek maliyetli cihazlara ihtiyacınız bulunmuyor. Üretim için ekran kartı ( GPU ) üzerinden yapıldığı için herhangi bir ekran kartına sahip bilgisayarla da üretim yapabilirsiniz.

NOT : Ethereum Madenciliğin de, madenci sayısının artması kazancın azalmasına neden olmaktadır. Bunu göz önüne alarak bu işe başlamanızı ve iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Ethereum’un Alt Coinler ile İlişkisi Nedir ?

Ethereum yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok Alt Coin’in üretilmesi için müsait bir ortam yaratmıştır. Bu sayede yeni Coinler ortaya çıkmıştır. Bu durumun avantajları olduğu kadar bir çok dezavantajı da bulunmaktadır. İnsanların çoğu tarafından yeni coinler güvenilmez olarak görülse de bir çok kişi tercihlerini yeni çıkan coinlerden kullanmaya devam ediyor.

NOT : Henüz piyasaya sürülmeyen, sürülecek coinler ICO adı verilen İlk para teklifi sırasında bir çok kez dolandırma vakaları yaşanmıştır. Peki bu ICO nedir ? ICO’lar, yeni bir jeton, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirketin ICO ile başlattığı para toplama yöntemi olarak işlev görür.

Ethereum Bitcoin’e Rakip Olur mu ?

Sanal para dünyasının en çok tercih edilen 2. Para birimi olan Ethereum aynı zamanda 2. Büyük kripto para birimidir. Fakat Ethereum’un daha yenilikçi olması insanların kafasında rakip olur mu sorunusunu meydana getirdi. Ethereum’un yaratıcısı olan Vitalik Buterin bunu şu şekilde açıklamıştır ;

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GüMüŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıtı olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Buradaki açıklamadan anlaşılacağı üzere rakip olmak gibi bir amaçlarının olmadığını söyleyebiliriz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.