İOTA Nedir?

12.07.2022
17
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

IOTA sisteminin içerisinde karışık değil bunun aksine çok sade bir sistem vardır. Böylece işlemler çok daha hızlı bir şekilde yapılırken çok daha stabil fiyatlandırmaların bulunduğu görülüyor.

İOTA Nedir?

IOTA 2014 yılında projelendirmeye başlanmış, 2016 yılında resmi bir şekilde kullanıma açılmış Tangle isimli teknolojik altyapı ile sistemi bulunan bir kripto para birimidir. Herhangi bir şekilde madenciliği yapılamayan bu kripto parada herhangi bir işçilik ücreti bulunmuyor. Kripto paralar içerisinde günümüzde değerlendirilmesi mümkün olan kripto para birimidir.

IOTA Nasıl Çalışır?

Kripto paralar içerisinde Blockchain içerisinde yer almayan bu kripto para birimi tamamen kendine özgü sisteme sahiptir. Firma içerisinde kullanılan Tangle teknolojisi, Blockchain gibi birbirine bağımlı olan sistemlerden meydana gelmez.

Bu sistemde yönlendirilmiş döngüsüz çizgeler kullanılır ve eşler arası dağıtılmış defter görevi görür. Ancak bu sistemde herhangi bir madenciye ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak madenci ücretine gerek duyulmaz.

IOTA sisteminin içerisinde karışık değil bunun aksine çok sade bir sistem vardır. Böylece işlemler çok daha hızlı bir şekilde yapılırken çok daha stabil fiyatlandırmaların bulunduğu görülüyor.

Bu sistem Blockchain içerisinde değerlendirilebilecek bir altcoin sistemi değildir. Blockchain yanında değerlendirilebilecek bir uzantıdır. Yani altcoin değerlendirmesi yapılırsa yanlış veriler ile işlem yapıldığı görülebilir.

IOTA Neden Tercih Edilmeli?

Bu kripto paranın tercih edilmesi için farklı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler şu şekilde özetlenebilir;

  • Sistem içerisinde madenciler bulunmadığı için işlem ücreti alınmaz. Bu durumda da daha az para ile daha çok alışveriş yapabilirsiniz.
  • Çok daha ölçeklendirilebilir ve stabil bir düzen üzerinde fiyatlandırmaları yapılabilir. Ani düşüş ya da çıkış gibi durumların görülmesi beklenmeyebilir.
  • Çevrimdışıyken daha küçük olan Tangle özelliği ile çevrim dışı özellikte dahi işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sistem içerisinde tüm makinelerin birbiri ile bağlantılı olması sağlanıyor. Böylece işlemler çok daha pratik bir hale geliyor.

IOTA Almak Mantıklı Mı?

Kripto para birimleri arttıkça bu alanda yatırım yapmak için tercih edilebilecek farklı birçok seçenek karşımıza çıkıyor. Bu durumda IOTA almak mantıklı mı; Blockchain sisteminin bir uzantısı ancak tamamen bir parçası olamayan bu kripto para birimi gelecek açısından olumlu bir izlenim sunuyor.

Kripto paralarda daha stabil paraları ve güvenilir ortamları önemseyen kişiler bu para biriminden yana seçim yapabilir. Kurulduğu zamandan beri dikkat çekmeyi başarmış olan bu kripto para birimi yatırımcıların günümüzde en çok tercih ettiği seçenekler içerisinde yerini almayı başarmış durumda.

Kripto para dünyasında hem kendi sistemi hem de daha kolay adımları ile size avantajlar sağlayabilir. Yatırım amaçlarınıza uygun olarak bu kripto para birimini satın alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.