Litecoin Nedir?

13.07.2022
11
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

2011 yılında Bitcoin Core istemcisinin çatallanması ile oluşturulmuş olan Litecoin, kripto paralar içerisinde kendine özgü yere sahip olan bir para birimidir.

Litecoin Nedir?

2011 yılında Bitcoin Core istemcisinin çatallanması ile oluşturulmuş olan Litecoin, kripto paralar içerisinde kendine özgü yere sahip olan bir para birimidir. Madencilik sistemi bulunan bu para biriminin Proof of Work sistemini kullanan bir işletim düzeyi bulunuyor. Dijital para borsası içerisinde yer alan bu para biriminin görsel olarak rengi gümüş düzenlenmiştir.

Litecoin Nasıl Çalışıyor?

Litecoin, günümüzde en popüler ve büyük hacme sahip olan Bitcoin’den esinlenerek oluşturulmuş bir sisteme sahiptir. Bu sistem her ne kadar madencilik ve açık kaynaklı ödeme ağına sahip olsa da kendine özgü olarak bazı özellikleri bulunuyor.

Ancak Bitcoin içerisinde yer alan olumsuzlukları da göz önünde bulunduran bu para biriminde scyript algoritması kullanılıyor. Bu algoritmada bir havuz oluşturulması mümkün değildir. Hızlı işlem hacmi ve daha hızlı blok işleme özellikleri sunar.

Litecoin Avantajları Nelerdir?

Kendine özgü özellikleri ile kurulduğu günden beri hızlı bir artış yaşayan bu para biriminin belirli avantajlarından söz etmek mümkün olacaktır. Litecoin avantajlarını kısaca özetlemek istersek;

  • İşlem açısından çok daha hızlıdır ve sistem gereksinimleri oldukça düşüktür. Daha kolay işlem yapılmasını sağlar.
  • Kripto para birimleri içerisinde büyük bir depolama hacmine sahiptir. Bu da aynı anda daha çok ürünün kullanılmasına yardımcı olur.
  • Madencilik çok daha zor sorular ancak kolay denetim sistemi ile yapılır. Ayrıca işlemlerin yapılması için havuz sistemi bulunmaz.
  • Madencilik açısından kolaylık sunması işlem ücretlerinin de düşmesine yardımcı olacaktır. Bununla beraber çok daha kolay alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.

Litecoin Piyasa Değeri Ve Geleceği Nasıl?

Günümüzde Litecoin kripto para biriminin tüm para birimleri içerisindeki hacmine bakarsak ilk 10 içerisinde yer aldığını görüyoruz. Popüler ve kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bu para birimi beklenen arzın üzerine geçerek hem madencilik konusunda hem de tercih edilme açısından geniş bir alana sahiptir.

Tüm bu durumla beraber bu para biriminin ilerleyen zamanlarda çok daha yukarı seviyeye çıkması bekleniyor. Yapılan değerlendirmeler ve geçmişten gelen grafiğine bakıldığı zaman hem değer hem de tercih edilme açısından popüler birçok büyük kripto para biriminin arasında yer alıyor.

Bitcoin ile yakın bir sistemi bulunan bu para biriminin ileride çok daha yüksek değerlere çıkması bekleniyor. Bu nedenle kripto para yatırımcıları için tercih edilebilecek bir dijital para birimidir denmesi yanlış olmayacaktır.

Litecoin İşlem Hızı

Kripto paralar içerisinde işlem hızının yüksek olması tercih edilen bir durumdur. Daha yüksek hızı olan kripto paralar ile yapılan işlemlerde kişilerin elde edeceği deneyim ve kazanç daha olumlu olacaktır.

Bu kripto para biriminin içerisinde 5 dakikada iki adet blok onayının alınması mümkündür. En popüler ve benzeri olan Bitcoin ile karşılaştırıldığında 2 kat hızlı işlem anlamına geliyor. Keza Bitcoin için bir onay süresi yaklaşıl 10 dakikadır.

Madenciliğin hızlı olması hem madencilik yapan hem de bu para birimini yatırım amaçlı kullanan kişiler için avantajdır. Ancak hızlı işlemin avantajı olarak kimi zaman yetim yani tamamlanmamış olan blokların oluşması mümkündür. Bu bloklar sistemden çıkarılır ve sorunsuz bir işlem için uygun ortam sağlanır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.