Tether Nedir?

20.07.2022
5
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

Geniş çerçeveden bakıldığında hem para birimin stabil olması hem de günümüzde başarılı bir hizmet sunmaya devam etmesi bir para biriminin alınması için uygun olacaktır. Dijital borsa üzerinde adeta Dolara yatırım yapar gibi bu kripto para birimini satın alabilirsiniz.

Tether Nedir?

Tether, kripto para birimlerinin Dolarıdır. ABD Dolarına sabitlenmiş kuru sayesinde düzenli işlemlerin yapılmasını sağlayan bir para birimi her zaman 1 ABD doları ile eş değerdedir. Sabit yapısı ve sunduğu rezervler ile güvenilir bir yapısı bulunan bu para biriminde stabil olarak bir grafiğin bulunması birçok yatırımcı için avantaj olarak değerlendirilir.

Tehter’in Avantajları Nelerdir?

ABD Doları ile eş değerde olan Tether kendine ait avantajları ile yatırımcıların tercihi haline geliyor. Bu avantajlar şu şekilde özetlenebilir;

  • Çok daha düşük ücretler ile işlem yapılır. Bazı borsaların üzerinde herhangi bir şekilde aktarım ya da kullanım için ücret alınmaz.
  • Ethereum Blockchain üzerinde yer alan bu para birimi iyi değerlendirilmiş, geliştirilmiş ve test edilmiş bir Blockchain sistemine sahiptir.
  • Teknik bilgi açısından oldukça kolaydır. Dolar ile eş olarak gittiğinden normal borsa gibi grafiklerinin değerlendirilmesi mümkün olacaktır.
  • İşlemler için fiyatlandırma ya da likide kısıtlamaları bulunmaz. Az ya da çok işlem yapmanız mümkün olacaktır.
  • Farklı alanlarda kolayca kullanılabilir. Daha sabit bir yapıya sahip olduğu için borsa ve tüccar amaçlı kullanımı vardır.

Tether Fon Akışı Ve Kullanım Döngüsü

Tether para biriminin kullanılması için klasik bir döngü bulunuyor. Öncelikle kullanıcı kripto para biriminin banka hesabına fiyat birim olarak yatırım yapar. Daha sonra kullanıcıya firma tarafından token verilir. Verilen tokenler fiyat para birimi ile eş olacak şekildedir.

Kullanıcılar almış oldukları token ile işlem yapar. Aktarım ya da depolamanın yapılması söz konusudur. Daha sonra yaşanan kur değişimleri ve benzeri durumlarda kişi kripto para birimini yeniden yatırır ve koymuş olduğu miktar kadar USD alır. Böylece doğrudan USD kişinin hesabına aktarılır.

Tether Dezavantajları

Her ne kadar sabit grafiği ve USD ile eş değer olarak gitmesi Tether için avantaj sağlasa da bu para birimi için birçok dezavantajdan da bahsedilmesi mümkün olacaktır. Dezavantajlar şu şekilde özetlenebilir;

  • Denetim konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor. Son denetim 2017 yılında yapılmış olsa da şirket herhangi bir yeni denetimden bahsetmemiştir.
  • Anonim bir şekilde para yatırma ve token alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak paranızı geri alabilmeniz için onaylanmış ve doğrulanmış bir hesabınızın bulunması gerekir.
  • Her ne kadar USD ile eş değer olsa da rezervlerin tamamı merkezileştirilmiş konumdadır. Yani bu sabit ortam firmanın sunmuş olduğu işleme göre değişiklik gösterebilir.
  • Bu para birimi hem beraber çalıştığı bankalara hem de yasal kurumlara bağımlıdır. Yani bu aracı kurumlarda yaşanan problemler bu kripto para biriminin etkilenmesine neden olacaktır.

Tether Satın Almak Mantıklı Mı?

Geniş çerçeveden bakıldığında hem para birimin stabil olması hem de günümüzde başarılı bir hizmet sunmaya devam etmesi bir para biriminin alınması için uygun olacaktır. Dijital borsa üzerinde adeta Dolara yatırım yapar gibi bu kripto para birimini satın alabilirsiniz.

Bunun yanında bazı denetimsizlikler mevcut olsa da yıllardan beri para biriminin aynı kaliteyi koruduğunu görüyoruz. Yani bakıldığı zaman geçmiş ten günümüze bir başarıdan söz edilmesi mümkün olacaktır.

Kullandığınız bir dijital borsacılık platformunda çok daha güvenli bir yatırım için bu para birimini alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.